0 Yükleniyor ...

CIS MEDYA CIS MEDYA

WordPress Güvenli mi?

WordPress Güvenli mi?

Son günlerde siber güvenlik çokça araştırılan ve sorgulanan bir konudur: Her gün yaklaşık 30.000 web sitesi saldırıya uğruyor ve tehditlere karşı korunmak için milyarlarca para harcanıyor. Genel olarak bu saldırılar bireysel siteleri, orta ölçekli şirketleri hatta büyük ölçekli birçok şirketi de etkileyebiliyor.

WordPress kullanan web siteleri genelde bilgisayar korsanlarının favori hedefidir, 2019 da yapılan bir araştırma neticesinde başarılı siber saldırıların %94’ü WordPress sitelerini hedef almıştır.

Bu istatistikler, WordPress’i CMS’niz olarak kullanmanın iyi bir fikir olup olmadığını sorgulamanıza neden olabilir. Merak ediyor olabilirsiniz, WordPress kullanımı gerçekten güvenli mi?

Evet kesinlikle güvenli; ancak konuyu biraz açmak gerekir, böylece WordPress’i güvenlik sorunlarına karşı nelerin savunmasız kıldığını, bunlardan nasıl kaçınılacağını anlayabilirsiniz ve sonuçta CMS seçiminiz konusunda daha güvende hissedebilirsiniz.

WordPress güvenli mi?

Yayıncılar web sitesi güvenliğini ciddiye aldığı ve en iyi uygulamaları takip ettiği sürece WordPress güvenlidir. En iyi uygulamalar, güvenli eklentiler ve temalar kullanmayı, sorumlu oturum açma prosedürlerini sürdürmeyi, sitenizi izlemek için güvenlik eklentilerini kullanmayı ve düzenli olarak güncellemeyi içerir.

Bir WordPress web sitesinin güvenliğini ana bileşenlerine ayıralım: WordPress çekirdeği (temel WordPress işlevselliğini kontrol eden kaynak dosyalar), eklentiler ve temalar. Bunu yapmak, WordPress güvenliğini bir bütün olarak anlamamıza yardımcı olacaktır.

WordPress Çekirdeği Güvenli mi?

Evet kesinlikle: Evet, WordPress çekirdeği en son sürüme güncellendiğinde güvenlidir. Ancak, kullanıcıların web sitelerinde WordPress çekirdeğini güçlendirmek için atabilecekleri ek adımlar vardır.

Temalar ve eklentilerden farklı olarak, yalnızca bir WordPress çekirdeği vardır ve bu çekirdek birinci sınıf bir güvenlik ekibi tarafından korunur. WordPress, yazılımlarındaki güvenlik açıklarının üstesinden gelir ve çekirdek dosyalarını yamalamak için güvenlik güncellemeleri yayınlar . 

WordPress bir güncelleme yayınladığında, mutlaka sitenizi güncellemelisiniz.


Ayrıca, WordPress’in en güvenli şekilde çalışmasını sağlamak için ek önlemler de uygulayabilirsiniz:


  • Oturum açma bilgilerinizi güçlü parolalarla koruma . İki faktörlü doğrulama ve oturum açma girişimlerini sınırlamak ve captcha eklemek için eklentiler gibi ek özellikler de incelenmeye değer.
  • Ziyaretçilerin sitenize güvenli bir şekilde bağlanabilmesi için SSL sertifikası alabilirsiniz.
  • Web sitenizi güvenli bir hosting ile barındırmalısınız.

WordPress Eklentileri Güvenli mi?

  • Bu soru tercihinize göre görecelidir, yasal eklentileri kullanır ve güncellemelerini takip ederseniz, oldukça güvenlidir.
  • Nulled diye tabir edilen, genelde ücretli olduğu halde ücretsiz dağıtıldığı iddia edilen bütün eklentilerden uzak durmalısınız, unutmayın kimse bir çıkarı olmadan ücretli bir eklentiyi internette bedavaya dağıtmaz.

WordPress Temaları Güvenli mi?

  • Bu soru da tercihinize göre görecelidir, yasal ve ücretli temaları kullanır ve güncellemelerini takip ederseniz, genel olarak güvenlidir.
  • “Nulled” diye tabir edilen, genelde ücretli olduğu halde ücretsiz dağıtıldığı iddia edilen bütün temalardan uzak durmalısınız, tekrar tekrar unutmamalıyız ki; bize ücretsiz diye sunulan tema korsanlar için hazırlanmış giriş kapısı barındırabilir.

Siber Güvenlik Hakkındaki Gerçek

Bilmeniz gereken bir şey daha var: İdeal bir dünyada riskleri bilmek ve doğru sistemleri devreye sokmak, saldırıya uğrama olasılığını ortadan kaldırır. Ancak güvende olmak, sürekli olacağınız anlamına gelmez.

Hangi CMS’ye karar verirseniz verin, sanal dünyada kesin güvenlik mümkün değildir ve çevrimiçi içerik barındırmanın her zaman riskleri olacaktır. Yapabileceğiniz en iyi şey saldırı riskini azaltmaktır. Yine, güvenliği ciddiye alırsanız, güncellemelerinizi takip ederseniz genel olarak iyi durumda olursunuz. 

Makaleler

0%